„Kto sa hrá, nehnevá“

  • 0

„Kto sa hrá, nehnevá“

Slovenská pošta, a. s., pripravila od 5. mája 2015 do 31. augusta 2015 v priestoroch Poštového múzea na Partizánskej ceste 9 v Banskej Bystrici, v spolupráci so Slovenským národným múzeom a občianskym združením Vedecká hračka unikátnu výstavu pod názvom „Kto sa hrá, nehnevá“.  Výstava bola realizovaná pri príležitosti vydania poštovej známky EUROPA 2015: Staré hračky, ktorá je koordinovaná asociáciou európskych poštových operátorov POSTeurop. Pre všetkých, ktorým učaroval svet hračiek, sú pripravené výtvarné návrhy poštových známok spolu so známkami z celého sveta s témou detských hračiek.

Okrem hračiek, ktoré sú motívom poštovej známky, boli predstavené jedinečné historické hračky z 19. až  20. storočia, ktoré pochádzajú zo zbierkového fondu Slovenského národného múzea – Múzea bábkarských kultúr a hračiek na Hrade Modrý Kameň.

V rámci interaktívnej časti si najmenší návštevníci výstavy mohli vyskúšať originálne a nevšedné hračky poskytnuté  občianskym združením Vedecká hračka, ktoré umožňujú pochopiť prírodné a fyzikálne zákonitosti, javy, tajomstvá vedy a techniky.

Okrem toho si deti  zahrali filatelistické pexeso, spájali puzzle do motívu známky alebo sa dali na pamiatku vyfotiť na fotopaneli s reprodukciou poštovej známky Bienále ilustrácií Bratislava 2013, na ktorej je prezentovaná ocenená ilustrácia z rozprávky R. Slobodu „Ako som sa stal mudrcom“.

Uvedená výstava mala aj charitatívny rozmer – Každé dieťa si zaslúži hračku. Návštevníci mali možnosť uhradiť vstupné za výstavu formou odovzdania ľubovoľnej nepoškodenej hračky do vyhradeného priestoru. Vyzbierané hračky sme na záver výstavy odovzdali krízovému stredisku pre deti a osamelých rodičov − Domu sv. Alžbety v Banskej Bystrici.

 


Leave a Reply