TRI PODOBY M. R. ŠTEFÁNIKA

TRI PODOBY M. R. ŠTEFÁNIKA

Kategória :Nezaradené

Termín: 24. 10. 2019 – 12. 2. 2020

Miesto: výstavné priestory Slovenskej pošty, a. s., Poštového múzea, Partizánska cesta 9, Banská     Bystrica

Sprístupnenie: v pracovných dňoch od 8,00 do 15,30 hod.

Rok 2019 bol na Slovensku vyhlásený za rok Milana Rastislava Štefánika, od ktorého tragickej smrti uplynulo už 100 rokov. Slovenská pošta, a. s., Poštové múzeum sa k rôznym podujatiam, ktoré sa doteraz pri tejto príležitosti uskutočnili pripája výstavou predstavujúcou M. R. Štefánika v troch podobách – ako astronóma, ktorý pre astronomické pozorovania precestoval aj odľahlé končiny sveta, ako vojaka 1. svetovej vojny zameraného najmä na rodiace sa vojenské letectvo, a nakoniec ako politika diplomaticky pôsobiaceho v prospech vzniku Československej republiky.

Štefánikov na počet odžitých rokov krátky, ale množstvom vykonanej práce nesmierne bohatý život pripomína výstava nazvaná Tri podoby M. R. Štefánika v 4 ucelených blokoch. Tvorcovia scenára a výtvarnej podoby tejto výstavy sa chceli vyhnúť tradičnému spôsobu zobrazenia významnej osobnosti založenému na opisnom texte, ktorý zvykne sprevádzať podobné „životopisné výstavy.“ Preto na tejto výstave návštevník nenájde dlhé texty o Štefánikovom detstve, dospievaní, práci, živote a podobne, ale jednotlivé Štefánikove činnosti sú predstavené prostredníctvom autentických výrokov, pochádzajúcich priamo od neho alebo od jeho spolupracovníkov, priateľov, a z rôznych dobových dokumentov. Takéto poňatie dodáva výstave väčšiu dynamiku a nenúti návštevníka venovať príliš veľa času čítaniu rozsiahlych textov. Všetko je doplnené známymi aj menej publikovanými fotografiami.

Jadro výstavy tvoria hlavne slovenské a československé poštové známky, výtvarné návrhy poštových známok a iné poštové produkty zobrazujúce osobnosť Štefánika, jeho aktivity a dobu, v ktorej žil – astronómiu, cestovanie, prvú svetovú vojnu, letectvo, formovanie a pôsobenie československých vojsk v zahraničí, diplomatické aktivity smerujúce ku vzniku Československej republiky. Návštevník uvidí tlačové listy poštových známok a známky z obdobia medzivojnovej Československej republiky, ako aj z obdobia po druhej svetovej vojne a zo súčasnosti. Výstava je doplnená aj niekoľkými trojrozmernými predmetmi a publikáciami.

Predstavením známkovej tvorby venujúcej sa osobe M. R. Štefánika a činnostiam, ktoré počas svojho života vykonával, je výstava Tri podoby M. R. Štefánika v kontexte iných výstav a podujatí približujúcich jeho osobnosť jedinečná a neopakovateľná

K výstave je pripravená aj príležitostná poštová pečiatka, ktorá bude k dispozícii 24.10. od 10:00 do 14:00 priamo v priestoroch Poštového múzea a následne 7 dní na pošte Banská Bystrica 1.